Do země Avatarů

Posted on Posted in Čína, Články, Příběhy

Zhangjiajie National Forest park se proslavil filmem Avatar. Málo kdo při sledování filmu věřil, že něco takového skutečně existuje. Toto místo rozhodně stojí za návštěvu bez ohledu na to zda jste fanouškem Avataru či nikoliv.

Jak se tam dostat?

Ve městečku Zhangjiajie je malé letiště, kam létají přímé lety z Šanghaje, Pekingu, Xi’an, Guangzhou a dalších větších okolních měst. Levnější dopravou je kombinace rychlovlaku a klasického vlaku. Rychlovlakem se dostanete do města Changsha a odtud poté vlakem do Zhangjiajie. Cesta z Hangzhou nám celkem trvala 9 hodin. Úplně nejlevnější variantou je absolvovat celou cestu klasickým vlakem, což například z Hanghzhou je bez přestupu, ale cesta trvá kolem 20 hodin, můžete si připlatit za lůžko, ale ztrácíte výhodu lepší ceny, za stejnou cenu můžete jet rychlovlakem. Připravte se na to, že ve vlaku se bude kouřit a čínská polévka bude na každém stole. Nicméně cestou uvidíte rýžová pole a malé vesničky. Můžete praktikovat svoji čínštinu, jelikož většina pasažérů si s vámi rádo popovídá, pravděpodobně budete jediní či jedni z mála cizinců v tomto typu vlaku, ale o to větším zážitkem cesta je.

Co navštívit?

Po příjezdu do městečka Zhangjiajie se můžete ubytovat v levných hostelech kousek od nádraží nebo lepších hotelech, výhodnou polohou je hotel kousek od nádraží. Doporučuji Zhangjiajie Cloud Youth Hostel, čistý, levný asi 700 m od nádraží. Nebo Geographer hostel, který je více “mezinárodní” potkáte zde turisty z mnoha zemí světa. Recepčí jsou velmi ochotní, pomůžou Vám zarezervovat výlety s průvodcem a se vším poradí. Také nabízí dobré jídlo po celý den.

mapa ZhangjiajieNP

Z městečka Zhangjiajie vyražte ráno autobusem do parku. Autobusové nádraží je kousek od vlakového nádraží. Hledejte menší, okrové autobusky. Pakliže si nejste jistí pouze ukazujte na mapu, kam chcete dorazit a místní Vám rádi poradí. Váš cíl je Luoguta Ticket station, kde budete asi po 40 minutové cestě za 10 RMB. Zde si u vstupní brány zakupte lístky za 248 RMB/dospělá osoba/4 dny. Není možné koupit jednodenní, levnější vstup. Sleva 100 RMB se vztahuje na studenty (do 23 let s ID od školy).

Golden Whip Stream
Golden Whip Stream

Následujte značky “Golden Whip Stream”. Příjemná vycházka podél řeky, kde máte velkou šanci vidět opičky, které bohužel rozpoznali, že turista=jídlo, dejte si pozor na svoje věci a nedržte igelitky! Tak totiž obvykle chodí vybaveni čínští turisté s igelitkou plnou dobrot a opičky krmí, proto opice mají spojené jídlo s turistou, bohužel. Po asi 15 minutách chůze budou turisti ubývat a nakonec půjdete sami. Cestu počítejte asi na 2 hodinky pohodové chůze, příjemným, klidným prostředím. Následujte cestu, až k Bailong Elevator. Zde se můžete rozhodnout zda budete stoupat pěšky (směr Back Garden), téměř sami asi 1,5 hodiny nebo pojedete 2 minuty skleněným výtahem na horu, Nevýhodou výtahu je fakt, že se stojí řada (až 2 hodiny)  a cena je 78 RMB. Ať se dostanete nahoru jakkoliv, ocitnete se v Avatařích – Hallelujah Mountain. Projdete se asi hodinu vyhlídkovou cestou s krásnými scenériemi. Toto je místo, kde se inspirovali autoři filmu Avatar, je to nejpopulárnější místo parku, počítejte s více lidmi, stánkaři apod. Určitě nesmíte vynechat, kvůli tomu tu jste. Nenechte se odradit větším množstvím návštěvníků.

Monkey Forest
Monkey Forest
Hallelujah Mountain

Shuttle busem dojeďte do vesničky Wulong. Vesnička nabízí možnost ubytování a stravování. Pakliže plánujete přespat uvnitř parku je toto místo vhodné. Ráno odtud jezdí autobusy, které Vás přepraví na další krásná místa. Mějte na paměti fakt, že ubytování v parku neposkytuje žádný velký komfort. Platíte za místo a možnost pozorovat západ slunce, neplatíte za kvalitu služeb. Můžete tedy přespat zde, nebo autobusem odjet k další vstupní bráně a ubytovat se v městečku Wulingyuan, které je skvělým výchozím bodem, jak pro Zhangjiajie tak i pro světový unikát – Skleněný most (The Glass Bridge).

opuštěná cesta

Další den navštivte Tianzi mountain. Při cestě autobusem z vesničky Wulong dojete k horní stanici lanovky (Upper station of Tianzi mountain cableway). Nenechte se odradit velkým počtem lidí a mezi občerstveními i restaurací McDonald. Pokračujte směr “Warrior Taming Horse”. Lidí bude postupně ubývat. Na křižovatce “Moon-viewing Platform” se můžete rozhodnout zda se vydáte k “Three Sisters Peaks” a svezete se vláčkem “Ten-mile Natural Gallery”. Nebo seběhnete asi 1,5 hodiny směr “Southern Heavenly Gate”.  V obouch případech budete pokračovat autobusem k vstupní bráně Wujiayu ve městečku Wulingyuan. 

Avatar
Wulingyuan

Městečko Wulingyuan je skvělé místo pro odpočinek po celodenním chození. Můžete si dopřát masáž, najíst se v restauracích, projít se podél řeky. Prošmějdit historické uličky s dřevěnými, tradičními domy. Večer atmosféru doplňují všudypřítomné lampiónky. Nechybí ani socha avatarů. Nikde nenajdete vysoké budovy a panelákové domy. Z Wulingyuanu můžete podniknout další výlety. Například k Baofeng jezeru nebo jeskyni Golden Dragon . Autobusem můžete dojet ke Glass bridge a kaňonu. Nebo zpět do Zhangjiajie odkud vlakem můžete cestovat dále za krásami Číny.

Užitečné odkazy

Obecné informace najdete například zde a další zde.

Informace o nedalekém Skleněném mostu přes údolí pročtěte zde.

Dvoudenní itinerář cesty. Tipy na méně populární místa v parku.

Galerie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *