Jaká Čína skutečně je

Posted on Posted in Příběhy

Přináším Vám malé střípky z reálného života v Číně, co mě překvapilo, co mě rozesmálo. Je to tady jiná kultura, jiné smýšlení, hlavně velká sranda. Čínští obyvatelé mi čím dál více připomínají kreslené postavičky, krásně jim čtete emoce z výrazu obličeje, když se rozčilují, jsou strašně srandovní. Jako všude ve světě narazíte na několik jedinců, kteří k vám zrovna přátelští nebudou, ale musím přiznat, že velká většina obyvatel zde, se ke mne chovala velmi přátelsky.

Škrabošky

Typické pro Čínské obyvatele je nošení škrabošky sloužící jako ochrana před smogem a viry, ale také jako módní doplněk. Je mnoho designů, tvarů a materiálů. Nicméně je to trochu záhadné, jelikož se každý obyvatel řídí trochu jinou aplikací v telefonu, takže zatímco někdo žije v domnění, že je smog a nosí celý den škrabošku, někdo další se zase raduje, jak je čerstvý vzduch a škrabošku odloží. Hlavně, že jsou všichni spokojení!

Placení 

všechno a všude se platí přes Alipay nebo WeChat pay. Prakticky tedy nepotřebujete peněženku, hotovost ani kreditní karty, vystačíte si s mobilním telefonem. Peníze zde jsou spíše imaginární, mají-li hotovost ihned se to snaží utratit nebo vložit na účet.

Nakupování online

Sháníte-li cokoliv, téměř na 100% to naleznete na taobao. Vyhledáte produkt, zaplatíte a do několika dnů obdržíte sms, že si můžete balíček vyzvednout v nejbližší schránce, která je na kód. Skutečně na taobao nakoupíte přes jídlo, oblečení, boty až po elektroniku, kávu, naprosto vše…Velmi pohodlné a levné nakupování. Číňané tím žijí, někteří z nich jsou tak trochu i závislí.  Nakupování potravin je kapitola sama o sobě, více si můžete přečíst v tomto článku.

Doprava

Na delší vzdálenosti určitě využijte letecké společnosti, mezi jedny z nejlevnějších patří Hainan Sichuan a China Eastern. Další možností dopravy jsou vlaky. Vysoce rychlostní vlaky, které vás svezou rychlostí 303 km/h, jsou velmi pohodlné, rychlé a téměř bez zpoždění. Hledejte je pod označením G a D. Pomalejší vlaky, které jsou levnější jsou označeny T, jsou poměrně pohodlné. Nejnižší kategorií jsou vlaky K. Obvykle přeplněné. Dost pravděpodobně budete jedinými cizinci a tak trochu atrakcí pro místní obyvatele, za to vám cesta uteče, můžete si s nimi povídat. Nevýhodou vlaků T a K je, že jsou kuřácké, minimálně na chodbě se bude kouřit. Zatímco cestu rychlovlakem zvládnete za 8 hodin stejnou cestu vlakem T pojedete 14 hodin, možná více. Za to asi třikrát levněji, při koupi jízdenek tak nekoukejte pouze na cenu, ale i čas jízdy a typ vlaku.

        

V Číně vlaky a lety nejlépe rezervujete přes aplikaci Ctrip

Kratší vzdálenosti ve městech a okolí pohodlně absolvujete autobusy, metrem. Jistě využijete všudypřítomná kola. Momentálně nejrozšířenějšími jsou žlutá ofo kola. Za poplatek v aplikaci můžete kola využívat. Postup je jednoduchý. Najdete si kolo(jsou opravdu všude) přes aplikaci obdržíte kód, kterým si kolo odemknete. Po použití kola kdekoliv necháte a odejdete. Žlutá kola jsou  i v chodbách panelových domů apod. Místní obyvatelé používají elektroskútry. Není vyjímkou, že na jednom skútru jede čtyřčlená rodina s dětmi. Přilby nenosí. V protisměru jezdí. Červenou často ignorují. Přesto zde bouračky nijak často neuvidíte.

 

WeChat

Druhým světem pro Čínské občany je bez pochyby aplikace WeChat. Kdo nemá WeChat neví nic. Na WeChatu se děje úplně vše. I v tom nejzapadlejším krámku spíše zaplatíte přes aplikaci WeChat než hotovostí. Dále komunikujete, chatuje se, voláte, sdílíte své zážitky a fotografie, objednáváte se na úřad, na zájezd. Odemykáte si kolo. Sdílíte svoji lokaci. Hledáte si práci. Nabízíte práci. Obchodujete. Podnikáte. Zkrátka WeChat nikdy nespí. Vzhledem k faktu, že populární aplikace Facebook je zde blokována, WeChat je jednička.

Cigaretový kouř všude kolem

Přestože na většině míst je již kouření zakázáno pod hrozbou velké pokuty, občané to celkem úspěšně ignorují. Velká většina obyvatel kouří. Stále je mnoho hotelů, kde je kouření povoleno. Ve vlacích nižší kategorie (T a K) je to samozřejmostí. Ujedou-li ze zasmogovaného města do přírody, cigareta je asi nejlepším způsobem jak vyrovnat šok s vdechnutím trochy čerstvého vzduchu. Díky velkému počtu uklizečů všude kolem, je okolí čisté a mnoho nedopalků na zemi nenajdete, alespoň tak!

Pracovní místa

S ohledem na velký počet obyvatel je vždy a všude mnoho zaměstnanců. Například hlídači u každé brány, kteří prakticky jen sedí v hlídací budce jsou vždy minimálně po třech lidech. To samé kontroly v metru apod. Zkrátka udržet klid v takto velké zemi vyžaduje dát lidu chléb a hry. 

Proč?

V Číně se zkrátka neptá proč něco tak je, prostě to tak je. Ve škole na otázku “Why?” dostanete odpověď “No – why!”. Pakliže v hodině něco nechápou, nezeptají se, co to je a proč to tak je. Tudíž, když dostanou příkaz hlídej tady tu bránu po celý život, nehledají v tom hlubší význam, prostě hlídají a nezeptají se proč,ani když nikdo k bráně nezabloudí za celý den. Navíc si tam můžou  v klidu popíjet čaj, bavit se s kolegou a občas si zdřímnout.

Turisté

Čínští turisté nejsou příliš zvídaví, co se týká poznávaní vlastní zemičky. Za 3 měsíce zde jsem navštívila více míst, než většina mých čínských kamarádů. Když jsem se zeptala na nějakou místní aktivitu nebo pozoruhodné místo, nedokázali mi odpověď. Buď místo neznali nebo mi řekli, že bez CK to není možné navštívit. V moři je nebezpečné se koupat, mám jít do bazénu apod. Mají prostě rádi skupinové, organizované výlety. Úžasné je, že když už někam vyrazí dokážou si to užít jak malé děti.

Celebrity v Číně

V Číně není těžké být “celebritou”. Stále zde je mnoho lidí, kteří cizince nikdy neviděli. Proto se vám pravděpodobně stane, že vás lidé budou zastavovat, aby se s vámi vyfotili. Budou si chtít povídat, ale anglicky pravděpodobně mluvit nebudou. Budete-li si přivydělávat učením angličtiny, budou vás vydávat za rodilé mluvčí. Čím světlejší typy jste, tím jste žádanější a obdivovanější.

Nepříjemnou skutečností je, že si Vás budou fotit i bez požádání a “na tajňačku”, což první hodinu je tolerovatelné, ale celý výlet Vás to bavit nebude. Připadala jsem si jako zvíře v Zoo. Pro mne negativní a nepříjemná zkušenost. Oni prostě fotí, co se jim zachce a neberou to jako neslušné chování. Jiný kraj jiný mrav, tak je k tomu potřeba přistupovat. 

Musím, ale přiznat, že jsem se setkala převážně s velmi ochotnými, usměvavými lidmi, kteří se mi snažili pomoc a společně se domluvit byť rukama – nohama. 

S jakými typy “fotografů” se můžete setkat:

  • slušňáci – osloví vás, zeptají se zda se s vámi mohou vyfotit, chtějí se s vámi seznámit, obvykle přijdou s větou, “Hello, I want to be your friend”.
  • pozorovatelé – sledují vás, jak vypadáte, jak se chováte, budou dělat, že je nezajímáte, ale povídají si o vás, tipují mezi sebou odkud jste, nenápadně si vás fotí
  • špióni – potají si vás fotí a smějí se u toho, pak to posílají všude možně. Hrají, že fotí sebe, ale fotí vás, nebo jen slyšíte zvuk zrcadlovky schované někde u kolene…Nic příjemného to není, obzvlášť, když vás to provází po dobu celého výletu.
  • důležití – pro mne nejhorší skupinou jsou ti, kteří vám na povel řeknou stoupni si zde, usmívej se a foť se. S tím se můžete setkat na  rádoby luxusních akcí, kam jste pozváni, po chvíli je prokouknete, že tam jste jen atrakcí a děláte akci důležitější, jelikož tam je evropan, to musí být přeci dobrá a poctivá firma.
Pití čaje

Čaj je neoddělitelnou součástí života čínských obyvatelů. Téměř všude naleznete horkou vodu, takže není složité si čaj připravit. Zjednodušeně řečeno, každý vždy a všude má u sebe lahvičku s čajem.

Oblíbené jsou také mléčné čaje, slazené s mléčnou pěnou, ovocné džusy apod. Na naše poměry je to drahá pochoutka pro každodenní pití asi 60 kč, ale při čínském platu asi 300kč/hodina je to velmi levné, proto je těchto stánků s milktea mnoho a jsou zde velké fronty.

Jeden z mnoha frančízových obchodů s mléčným čajem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *